برای تبلیغ در وب سایت ایمیل بزنید
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

با آن که پشت سرمان بدگویی می‌کند، چه کنیم؟ - پایگاه علمی سرگرمی و تفریحی آموزش درآمد کارآفرینی خلاقیت هنر خوداشتغالی
X
تبلیغات
رایتل

با آن که پشت سرمان بدگویی می‌کند، چه کنیم؟

حس نفرت، ناامیدی، ناراحتی، طرد شدگی، عصبانیت، حسادت، پریشانی، ضعف، شکست، دلسرد شدن، افسردگی، انتقام، آزردگی و... شما هم فقط به این دلیل که یک نفر پشت سرتان حرف زده است، دچار این احساسات شده اید؟   

وقت آن رسیده که همه این حسهای نامطلوب را کنار بگذارید؛ ما به شما می‌گوییم چرا دیگران پشت سرتان حرف می‌زنند و برای کنار آمدن با آنچه می‌توانید بکنید.
* شما فردی موفق هستید
در بسیاری از موارد، آدم‌ها وقتی پشت سرتان حرف می‌زنند که شما به چیزی رسیده باشید که آن‌ها قدرت رسیدن به آن را نداشته باشند. پیشرفتهای حسادت آور است که معمولاً جرقه شروع غیبت پشت سر شما می‌شود. کسانی که خیلی موفق باشند معمولاً مجبور می‌شوند پوسته هنجارهای اجتماعی و فرهنگی را بشکنند. این واقعیت دلیل غیبت کردن دیگران پشت سر شماست، چه در مدرسه، چه دانشگاه و چه محل کار.
* به ویژگی‌های شما حسادت می‌کنند
بگذارید باز مثال بزنیم. آقای الف در کمتر از ۶ ماه وارد شرکت ب شده، ترفیع گرفته و مدیر می‌شود. آقای پ و خانم ت از دو سال پیش در آن شرکت مشغول به کار بوده و مشتاقانه منتظر ترفیع گرفتن به‌‌ همان مقام بوده‌اند. اما این تازه وارد، آقای الف، از آن‌ها جلو زده است. آقای پ و خانم ت همۀ روز مشغول حرف زدن پشت سر او هستند.
ترفیع گرفتن در محل کار فقط یک نمونه بود. واقعیت سخت زندگی این است که وقتی به چیزی که به دست آورده‌اید یا انجام داده‌اید حسادت کنند، شروع به حرف زدن پشت سرتان خواهند کرد.
* کار بهتری برای انجام دادن ندارند
حرف زدن دیگران پشت سرتان به این معنی است که واقعاً کار بهتر و مفیدتری برای انجام دادن ندارند. مطمئناً همه ما می‌خواهیم که زندگی مفیدتری داشته باشیم، بسیار پرمفهوم‌تر از غیبت کردن و حرف زدن پشت سر این و آن. این فقط نشانگر یک واقعیت است: آن‌ها افرادی بیچاره و قابل ترحم هستند.
* حالا باید چه کرد؟
خودتان را نگران نکنید: یکی از اولین کارهایی که باید بفهمید و درک کنید این است که هیچ کاری از دستتان برنمیآید. ممکن است بتوانید یک نفر که پشت سرتان حرف زده است را خاموش کرده یا توجیه کنید، اما این کار را درمورد چند نفر در دنیا می‌خواهید انجام دهید؟ آیا می‌دانستید که آدمی مثل استیو جابز هم منتقدان زیادی داشته که از شیوه مدیریت و بازاریابی او و حتی شخصیتش خوششان نمی‌آمده؟
نکته‌ای که می‌خواهیم عنوان کنیم این است که با وجود هر کاری که در زندگیتان می‌کنید و میزان موفقیتتان، همیشه آدمهایی هستند که مخالف شما باشند و برای پایین کشیدن شما ممکن است پشت سرتان حرف بزنند.
بفهمید که آن‌ها هیچ اهمیتی ندارند: آدمهایی که پشت سر شما حرف می‌زنند، در زندگیتان اهمیتی ندارند. اگر واقعاً آدمهای مهمی در زندگی شما بودند، طرف شما بودند، درست است؟ شادی و خوشبختی واقعی شما به پیشرفت و سلامت خود و عزیزانتان بستگی دارد. هر چه که دیگران می‌گویند، احساس می‌کنند یا انجام می‌دهند نباید بر خوشبختی و طرزفکر شما اثر بگذارد. قبل از اینکه دیر شود این مساله را درک کنید.
با اعتمادبه نفس لبخند بزنید: بهترین روش برخورد با کسی که پشت سر شما حرف می‌زند این است که ببیند با اعتمادبه نفس کامل به آن‌ها لبخند می‌زنید؛ لبخندی که می‌گوید «من می‌دانم که پشت سرم حرف می‌زنید اما برایم مهم نیست.
به حرف‌هایشان بخندید: یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید با کسانی که پشت سرتان حرف می‌زنند برخورد کنید، شادی و خوشبختی شماست. این واقعیت که این کار آن‌ها اهمیتی برای شما نداشته و اذیتتان نکرده است به معنی شکست آنهاست.
احساس قربانی شدن نکنید: همان طور که احتمالاً تا حالا متوجه شده‌اید، موقعیتی که دیگران پشت سرتان حرف می‌زنند به موفقیت شما در چیزی که توسط آن‌ها مورد حسادت واقع شده بستگی دارد. این فقط به یک واقعیت منتهی می‌شود: از‌‌ همان ابتدا شما پیروز میدان بوده‌اید. نقشتان را به عنوان برنده، بازی کنید، جشن بگیرید و از این واقعیت که حتماً ارزشمند بوده‌اید که درموردتان حرف می‌زنند، لذت ببرید.
پشتیان‌های خودتان را داشته باشید: بله، همه ما دوستان و همکارانی داریم که مراقب ما هستند. اگر شما این طور نیستید، دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد زیرا همه ما باید از جایی شروع کنیم، درست است؟ با محبت کردن به اطرافیانتان شروع کنید. هر روز برای مهربان بودن تلاش کنید. با این روش طرفدارانی برای خودتان پیدا خواهید کرد. داشتن یک سیستم پشتیبانی سال‌ها طول می‌کشد، پس صبور باشید و هر روز را یک چالش جدید ببینید.
برای رویارو شدن خوب برنامه ریزی کنید: واکنش بد در چنین موقعیتی کمکتان نخواهد کرد. فقط این واقعیت را ثابت خواهد کرد که از نظر ذهنی تحت تاثیر آن حرف‌ها قرار گرفته‌اید. آرام باشید و از این مهم‌تر نشان دهید که شایعاتی که درموردتان شکل گرفته است هیچ اهمیتی برایتان ندارد. اگر لازم است در موقعیتی مثل این برخورد کنید، باید خوب برنامه ریزی کنید. با این افراد پشت درهای بسته صحبت کنید تا کس دیگری از ماجرا باخبر نشوید.
چشمتان را باز کنید: حتماً بسیاری از افراد سر‌شناس و موفق را می‌شناسید که مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و توسط کسانی که پشت سرشان حرف می‌زده‌اند مورد استهزاء قرار گرفته‌اند. آن‌ها چه وجه اشتراکی دارند؟ درکنار این واقعیت که توسط میلیون‌ها نفر مورد انتقاد قرار گرفته‌اند، در کار خودشان بسیار موفق بوده‌اند. همه این افراد به آرزو‌هایشان رسیده‌اند. اینکه چطور به آرزو‌هایشان دست یافته‌اند یا مسیر درستی را برای آن انتخاب کرده‌اند یا نه بحث دیگری است که در اینجا به آن نمی‌پردازیم. نکته مهم موفقیت آنهاست.
* تنها راه موفقیت
نه، با دعوا کردن با هر یک نفری که پشت سرتان حرف می‌زند، موفق نخواهید شد. با احساس ناامیدی و منزوی شدن هم همین طور. تنها راه موفقیت، جلو رفتن و ادامه دادن راه‌تان با وجود حرف دیگران است. تنها راه موفقیت همین است.
>> مردمان